National Ski Team Nominations 2017-18

    May 5, 2017

     

    CCC-Team-Canada-Logo-Black-Wordmark.jpg

    Cross Country Ski de fond Canada is proud to present the talented athletes that will represent Team Canada for the 2017-18 season!

    We wish all the best to Canada's top athletes as they show the world we are a leading nordic nation!

    National Ski Team - Senior Team

    Alex Harvey Club Nordique Mont Ste. Anne - CNEPH QC A-World Cup Team
    Len Valjas Team Hardwood ON A-World Cup Team
    Devon Kershaw Onaping Falls ON A-World Cup Team
    Jess Cockney Foothills Nordic AB A-World Cup Team
    Knute Johnsgaard Whitehorse YT A-World Cup Team
    Graeme Killick Ptarmigan Nordic AB B-World Cup Team
    Emily Nishikawa Whitehorse YT B-World Cup Team
    Dahria Beatty Whitehorse - AIAWCA YT B-World Cup Team
    Olivia Bouffard-Nesbitt Fondeurs-Laurentides QC B-World Cup Team
    Julien Locke Blackjack BC U25 Team
    Cendrine Browne Fondeurs-Laurentides - CNEPH QC U25 Team
    Katherine Stewart-Jones Nakkertok - NTDC Thunder Bay QC U25 Team
    Maya MacIsaac-Jones Rocky Mountain Racers AB U25 Team
    Gareth Williams Telemark BC U25 Team




















    National Ski Team - Junior Team


    Natalie Hynes Whitehorse YT
    India McIsaac Rocky Mountain Racers AB
    Annika Richardson Hollyburn - NTDC Thunder Bay BC
    Hannah Mehain Sovereign Lake Nordic BC
    Lisle Compton Kenora Nordic - NTDC Thunder Bay ON
    Catherine Reed-Métayer Skibec QC
    Étienne Hébert Montériski - AIAWCA QC
    Rémi Drolet Blackjack BC
    Reed Godfrey Canmore Nordic AB
    Ty Godfrey Canmore Nordic AB
    Nicholas Beaulieu Orford QC
    Antoine Cyr Skinouk - CNEPH QC
    Félix Longpré Club Nordique Mont Ste. Anne QC


















    Para-Nordic National Ski Team

    Mark Arendz Rocky Mountain Racers AB World Cup Team
    Collin Cameron Laurentian Nordic ON World Cup Team
    Brittany Hudak Sturgeon River Nordic SK World Cup Team
    Chris Klebl Fast Trax Run & Ski Club AB World Cup Team
    Brian McKeever Fast Trax Run & Ski Club AB World Cup Team
    Graham Nishikawa (guide) Whitehorse YT World Cup Team
    Emily Young Telemark BC World Cup Team
    Sébastien Fortier Skibec QC Development & Prospects Team
    Derek Zaplotinsky Strathcona Wilderness Centre AB Development & Prospects Team
    Ethan Hess Nordic Racers (Vancouver) BC Prospects Team
    Natalie Wilkie Larch Hills BC Prospects Team